W XVI Konkursie Przyrodniczym dla uczniów Szkół Podstawowych organizowanym przez Szkolne Koło Przyrodników działające przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wolsztynie udział wzięło 45 zawodników z 9 szkół gminy Wolsztyn i ościennych. Konkurs odbywa się corocznie z okazji Dnia Ziemi. Zawodnicy muszą wykazać się wiedzą ogólnoprzyrodniczą, ale również znajomością lokalnej przyrody oraz zachowań prozdrowotnych.
Reprezentanci szkół wyłonieni w wyniku szkolnych eliminacji najpierw rozwiązywali pisemny test wiedzy z zakresu przedmiotu przyroda. Następnie wraz z opiekunami z SKP uczestniczyli w pokazach prowadzonych przez członków Koła przy gabinetach przedmiotów przyrodniczych. Dziesięciu najlepszych zawodników wzięło udział w eliminacjach ustnych, które odbywały się na szkolnej auli. Musieli wykazać się wiedzą na temat wyporności, form ochrony przyrody, właściwości substancji chemicznych, musieli rozpoznać skały, głosy zwierząt, a także dostrzec łamanie zasad higieny w przedstawionej przez organizatorów scence z życia codziennego. Jury, w skład którego wchodziły: p. Iwona Tomiak (UMiG Wolsztyn), p. Marta Jermaczek - Sitak (Klub Przyrodników), p. Ewa Kowalewicz i Małgorzata Buda (nauczycielki LO), oceniało zawodników i wyłoniło zwycięzców.
Pierwsze miejsce zajęła Oliwia Komasa ze Szkoły Podstawowej w Obrze, drugie miejsce Mateusz Wróbel z SP 3 z Wolsztyna, a trzecie Jakub Tomiak z SP z Siedlca. Kolejne miejsca zajęli: Jakub Piskorz SP Obra, Jakub Moszyński SP Rostarzewo, Oliwia Mania SP Belęcin, Natalia Jąder SP3 Wolsztyn, Wiktor Wieczorek SP Belęcin, Marta Adamczak SP Obra, Małgorzata Tomiak SP Obra. Drużynowo zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Obrze przed Szkołą w Belęcinie i Szkołą Podstawową nr 3 w Wolsztynie.
Nagrody ufundowane przez UMiG Wolsztyn, Fundację Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie, Klub Przyrodników, Nadleśnictwo Wolsztyn oraz firmę Young Reporter wręczyli przedstawiciele sponsorów.
Podczas konkursu prelekcję dla nauczycieli nt. alternatywnych form ochrony przyrody i nie tylko przeprowadziła p. dr Marta Jermaczek-Sitak z Klubu Przyrodników, nauczycielka przyrody w niepublicznych szkołach Poznania i Zielonej Góry współpracująca z Ośrodkiem Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi.
Renata Magdans
opiekun Szkolnego Koła Przyrodników